układ i obszary bezpieczne
W projekcie należy uwzględnić obszary bezpieczne tzn. odległość tekstów i znaków graficznych od linii cięcia, która nie powinna być mniejsza niż 4 mm. W przypadku zadrukowania grafiki do krawędzi, należy powiększyć projekt o tzw. spady po 3 mm z każdej strony (szer. + 6 mm, wys. + 6 mm). Wszystkie elementy dochodzące do linii cięcia powiększa się wówczas o dodatkowe 3 mm. Jest to konieczne ze względu na tolerancję położenia obrazu na papierze w połączeniu z tolerancją błędu przy cięciu.
Linie cięcia i bigów zawsze powinno się umieszczać poza grafiką i spadami. Przy pracach wielostronicowych (książki, foldery), prosimy wszystkie strony publikacji zapisać w jednym pliku z zachowaniem jednakowej orientacji (poziom lub pion). Przy samodzielnym montażu należy uwzględnić arkusze standard: SRA3 320x450 mm z polem zadruku 310x440 mm (włącznie z paserami i znacznikami). Jest to typowy format dla większości papierów deklarowanych dla druku cyfrowego. Na w.w. formatce układamy 1 szt. A3 / 2 szt. A4 / 4 szt. A5 / 8 szt. A6.
pasery i spady
kolorystyka
Wszystkie obiekty występujące w projekcie powinny być przygotowane wyłącznie w systemie barwnym CMYK. W przypadku stosowania kolorów z modelu CMYK mamy gwarancję, że kolor na wydruku jest dokładnie zdefiniowany i można go odnieść np. do druku offsetowego czy też do wzorników kolorów CMYK.
W przypadku konieczności uzyskania głębokiej czerni, prosimy nie przekraczać maksymalnej zawartości procentowej kolorów w jednym punkcie, która wynosi 250% (np. wartość koloru C50% M40% Y60% K100% jest jeszcze dopuszczalna).
Należy unikać sytuacji, w których niewielkie natężenia kolorów (2, 3 %) mają zasadniczy wpływ na wygląd całego projektu gdyż w druku cyfrowym tak niskie wartości są trudne do uzyskania. Kolory dodatkowe (np. z palety Pantone lub HKS) również powinny być przekonwertowane do przestrzeni CMYK. Prace nie spełniające naszych zaleceń, na życzenie Klienta mogą być zamienione na CMYK, jednak jest to proces automatyczny i nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne przekłamania kolorystyczne.
zalecane formaty plików
PDF
Pliki należy wyeksportować z ustawieniami “Jakość Drukarska”, CMYK (bez dodatkowych profili) z rozdzielczością 300 dpi (przy skali 1:1). Projekt na środku strony. Wszystkie bitmapy umieszczone w dokumencie powinny być przygotowane w tym samym systemie barwnym CMYK. Czcionki powinny być zamienione na krzywe lub osadzone w dokumencie. Przy pracach wielostronicowych (książki, foldery) należy wszystkie strony zawrzeć w jednym pliku, kolejno i z zachowaniem jednakowej orientacji (poziom lub pion). Należy uwzględnić obszary bezpieczne i spady. Linie cięcia lub bigu powinny być umieszczone poza obszarem brutto włącznie ze spadami.
TIFF / PSD
Warstwy spłaszczone, rozdzielczość 300 dpi, CMYK (bez dodatkowych profili), skala 1:1. Należy uwzględnić obszary bezpieczne i spady, a pasery umieścić poza obszarem brutto włącznie ze spadami.
CDR / EPS / AI
W plikach wektorowych rozmiar stron i obszarów roboczych powinien być zgodny z docelowym, z
uwzględnieniem 3 mm spadów. Teksty koniecznie powinny być zamienione na krzywe. Pliki z Corel Draw
prosimy zapisać w wersji nie wyższej niż X3. Efekty specjalne - dostępne w oprogramowaniu firmy Corel (np.
cienie, przeźroczystości) często ulegają zniekształceniu na wydrukach, dlatego wskazany jest wydruk próbny.
Wszelkie problemy w takim przypadku rozwiązuje konwersja elementów graficznych z w.w. efektami np. na
bitmapę TIF i ponowne jej osadzenie na stronie w pliku cdr.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym studiem graficznym.